Co zrobić aby strona internetowa zarabiała? Jakie znaczenie dla zarabiania ma treść strony, a jakie jej konstrukcja? Od czego zacząć budowanie lub modernizowanie strony www? Pytania są proste – nieprawdaż. Ale zastanów się proszę nad tym, jakiej w pierwszym odruchu udzielasz odpowiedzi. Moje odpowiedzi jeszcze 4 lata temu brzmiały … baaardzo ogólnikowo. Coś typu: trzeba atrakcyjnie opisywać towary i usługi. Trzeba ilustrować tekst grafiką. Trzeba uatrakcyjnić wygląd strony – podkreślić design firmy, wprowadzić interaktywną grafikę, dać atrakcyjniejszą czcionkę itd. I co robiłem? No cóż – potrafiłem pół roku dopracowywać szczegóły graficzne strony. Przez miesiąc pisać pojedynczy artykuł, a koniec końców jak wrzuciłem stronę do Internetu, to zderzałem się ze ścianą obojętności cyfrowych robotów Google. Strona internetowa, której poświęcałem tyle czasu i zaangażowania lądowała w otchłani wyników wyszukiwarek internetowych. No może nie od razu, bo wujek google przez pierwsze 3-4 tygodnie wyświetlał moja stronę na jakieś mniej istotne słowa na pierwszej lub (częściej) 2-4 stronie wyników wyszukiwania. To tzw. efekt nowej strony www – praktyka wydaje się słuszna - Google pozwala by internauci zobaczyli nową stronę i ocenili jej wartość. Ale ta szansa rzadko bywa doceniana przez autorów stron internetowych. Z dalszej części artykułu dowiesz się jak tę praktykę Google można dobrze wykorzystać dla dobrego startu strony www. Wróćmy jednak do odpowiedzi na zasadnicze pytania:  

 

Co zrobić aby strona internetowa zarabiała?

  W zasadzie muszą stać się tylko dwie rzeczy:

 1. Strona internetowa musi być odwiedzana przez potencjalnych klientów (wystarczająco licznie – o tym za chwilę)
 2. Jak największa liczba tych, którzy na stronę trafią musi wykonać akcję - pożądaną przez sprzedawcę (czyli ciebie – właściciela strony)

Truizm ale wydaje mi się, że dość często ta oczywistość jest „pomijana” przez właścicieli stron www. Nie będę tu rozwijać tematu technicznego zdobywania ruchu na stronie www i konwersji z odwiedzających na kupujących. Podam ci jednak statystyki z badań pokazujące jaka jest relacja pomiędzy ruchem na stronie internetowej, a wielkością uzyskiwanej sprzedaży. Pomogą ci one ocenić własną sytuację na tle realnych biznesów. Badania były przeprowadzone na polskim rynku w śród właścicieli witryn e-commerce – stron zbudowanych, po to by sprzedawały:

 • Najwięcej bo ponad 52% stron na każde 1000 odwiedzin generuje od 300 do 2000 zł sprzedaży (ten poziom warto wziąć jako punkt odniesienia do oceny własnej witryny)
 • Około 14% stron nie osiąga nawet takiego wyniku – zarabiają poniżej 300 zł na każde 1000 odwiedzin (jeżeli znajdujesz się w tej grupie – to masz nad czym pracować)
 • Pozostaje te najlepsze 34% stron e-commerce, które generują ponad 2000 zł z 1000 odwiedzin. Przy czym jedna trzecia z nich wyciska nawet ponad 10 tyś. z 1000 odwiedzin. (dzięki nim wiesz, że zarabianie takich pieniędzy jest możliwe i osiągalne – także dla ciebie)

Każda firmowa strona internetowa jest stroną e-commerce bo przecież ma służyć sprzedaży – nieprawdaż?  

Jakie znaczenie dla zarabiania kasy ma treść strony, a jakie jej konstrukcja?

  W tym miejscu wrócę do wątku „wstępnego zaufania” udzielanego przez Google nowym stronom internetowym. Google daje szanse nowym stronom, mimo że nie ma do nich zaufania. Robi to jednak w oparciu o algorytm, który analizuje dwa podstawowe obszary witryny: treść i strukturę strony. Przyjrzyjmy się części algorytmu, którym kieruje się bot wyszukiwarki, gdy natrafi na nową stronę. Co taki bot robi? (Ten mechanizm, który tu przytaczam nie jest niczym tajnym. Możesz o nim przeczytać na oficjalnym blogu prowadzonym przez specjalistów pracujących u wuja G.) Bot wyszukiwarki sprawdza:

 1. O czym jest nowa strona www. Zaczyna od sprawdzenia czy na stronie są unikalne treści. Później sprawdza - Jakie słowa kluczowe są użyte w treści. Jak te słowa są poukładane i czy są wyróżnione. W jaki sposób treści się uzupełniają i czy są wzajemnie linkowane. Czy grafika umieszczona na stronie jest powiązana z treścią itp..
 2. Jak ta strona internetowa działa (czy szybko i bezbłędnie się ładuje oraz czy jest logiczna). Badane są takie elementy jak: szybkość działania strony, ilość błędów programistycznych, sposób umieszczenia kodów odpowiedzialnych za wygląd (tzw. CSS’y oraz np. java script). Prócz takich czysto technicznych analiz boty analizują również strukturę treści umieszczonej na podstronach, sposób linkowania, hierarchię podstron itp.

Mając taką wiedzę można łatwo zauważyć, że to od autora strony zależy jak ta strona zostanie potraktowana przez wyszukiwarki. Zadbasz o odpowiednią treść, która jest na konkretny temat (i odpowiednio to uwypuklisz) – to bot to zauważy i wyświetli twoją stronę w wynikach wyszukiwarki w odpowiedzi na frazy, na których ci zależy (a nie jakieś przypadkowe – wynikające z nieprzemyślanej treści umieszczonej na www). Podobnie jest z techniczną otoczką treści strony. Jak strona będzie kiepsko oprogramowana, będzie miała dużo błędów i mało logicznych zapisów w kodzie, to zostanie potraktowana jak „amatorszczyzna”. W ten sposób dochodzimy do kolejnego pytania:  

Od czego zacząć budowanie lub rekonstrukcję strony www?

  O rozwiązaniu dylematów programistycznych (kodowania strony www) napiszę w innym artykule. Tu skupię się na rzeczy znacznie ważniejszej.  

Na strategii SEO

  Czyli na strategicznym dopasowaniu strony internetowej do wyszukiwarek internetowych. Strategia oznacza, że masz przemyślany i oparty na faktach plan realizacji konkretnego celu. Przy takim podejściu wyszukiwarki internetowe traktujesz jak narzędzie do realizacji własnych planów, a nie jak wyrocznię, która w przypadkowy sposób decyduje o losie twojej strony www.  

Po co tworzysz strategię SEO?

 

Strategię SEO tworzysz by zdominować wybrany przez siebie fragment rynku. Po to by stać się głównym graczem sprzedającym dla konkretnej grupy klientów.

  Strategia SEO powstaje po to, by jasno i czytelnie wyznaczyć najskuteczniejszą ścieżkę umieszczenia strony internetowej na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwarki internetowej ( google.pl ). Strategia wyznacza wspólny kierunek dla:

 1. Działań wykonywanych bezpośrednio na stronie www (tj. optymalizacja kodu i treści, rozbudowa funkcjonalności, wprowadzanie nowych treści i podstron itd.)
 2. Działań związanych z reklamowaniem strony w Internecie (zarówno tych związanych z pozycjonowaniem - głównie zdobywaniem linków - ale również i w odniesieniu do płatnego reklamowania strony).

Strategia SEO jest tworzona z co najmniej rocznym horyzontem czasowym i podobnie jak każda strategia stanowi podstawę do analizy osiąganych rezultatów. W strategii SEO zapisywany jest stan obecny strony www (na dzień opracowania o ile mówimy o modernizacji już istniejącej strony) i cel czyli stan docelowy do osiągnięcia. Strategia zawiera również najważniejsze wytyczne, które pozwolą osiągnąć założony cel.  

Z jakich elementów składa się strategia SEO dla firmowej strony www?

  Taki formalny dokument może wyglądać różnie, ale z pewnością nie może w nim zabraknąć:

 1. Opisu stanu obecnego (dla nowej strony będzie to opis otoczenia konkurencyjnego dla konkretnej niszy. Dla istniejącej strony otoczenie konkurencyjne musi być uzupełnione o opis „osiągnięć” tego co jest: wielkości ruchu, konwersji i kilku innych wskaźników, którymi później będziemy oceniać postępy.)
 2. Opisu celu do jakiego się zmierza (cel musi być określony wskaźnikami do osiągnięcia np. pozycją w wyszukiwarce na konkretną grupę fraz, wielkością ruchu na stronie, konwersją ruchu na sprzedaż itp. Cel musi być również realny - dlatego np. podałem ci wyniki badań dotyczących konwersji ruchu na wielkość sprzedaży.)
 3. Założeń i wytycznych do działań, które trzeba podjąć aby zrealizować cel.

Opracowanie takiej strategii ma jeszcze jeden niezaprzeczalny plus: Wydajesz pieniądze tylko na działania, które przybliżą cię do zwiększenia sprzedaży. Świadomie też nie podejmujesz – czasem bardzo kosztownych – działań, które nie prowadzą cię wprost do klientów.  

Masz stronę www i chcesz rozwijać ją strategicznie – Zapytaj o opracowanie indywidualnej strategii SEO:

[contact-form-7 id="4496" title="Zapytanie_strategia_seo"]